Deprecated: Required parameter $args follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518

Deprecated: Required parameter $output follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518
Jak vysvětlit vedení, že je potřeba personální agentura?
 • Jak vysvětlit vedení, že je potřeba personální agentura?
   

  Jako HR oddělení často nevíte, kam dřív skočit. Ve skutečnosti ale nemusíte být tahounem všeho! Optimalizovat drahocenný čas a zdroje na těžko polapitelné kandidáty vám pomůže personální agentura. Předtím se však musíte vypořádat s nedůvěrou managementu. Proto jsme pro vás připravili doporučení, jak s vaším vedením správně mluvit o spolupráci s personální agenturou.

  Tři manažeři na pracovišti spolu diskuskutují u stolu. Obrázek propaguje téma personální agentura.

  Definujte problémy

  Aby vám vedení posvětilo spolupráci s personální agenturou, musí vědět, s čím váš nábor pokulhává. Každá společnost naráží na jiné problémy. Nejčastější trn v patě HR oddělení představuje:

  •       Nabídka nesplňující finanční očekávání kandidátů
  •       Opakované odmítání nabídky ze strany uchazečů
  •       Nedaří se konkurovat jiným společnostem v boji o talenty
  •       Neefektivní metody získávání talentů
  •       Vysoká fluktuace zaměstnanců
  •       Příliš dlouhá doba náboru
  •       Nedostatečný přístup k vhodným kandidátům

  Přijdete-li na kloub problémům, které stahují vaši firmu dolů, jste na dobré cestě k tomu, aby vám vedení kývlo na spolupráci s personální agenturou. Pochopení problémů vás rovnou dovede i k cílům, kterých chcete dosáhnout. 

  Budete chtít zkrátit dobu náboru? Snížit náklady spojené s náborem? Nebo zvýšit úroveň diverzity na pracovišti? Sami si stanovte, co bude cílem vaší nové spolupráce.

  Zmiňte výhody, které vám personální agentura přinese

  Při debatě s boardem zdůrazněte výhody, které personální agentura přivane do vaší společnosti. Abychom vám to ulehčili, napovíme vám argumenty, se kterým trefíte hřebíček na hlavičku.

  #1 Ušetříte náklady i čas

  Pokud vaše spolupráce s personální agenturou stojí na záloze předem (tzv. retainer), můžete si být jisti, že ušetříte nejen peníze, ale i čas. Za takových podmínek si totiž váš dodavatel musí opravdu máknout, aby dostál svým závazkům. Co to znamená v praxi? 

  • Než se agentura pustí do náboru, odsouhlasíte si první platbu. Zpravidla jde o garanci, že vám agentura musí skutečně dovést vašeho vysněného zaměstnance.
  • Mezitím, co tým konzultantů a researcherů hledají, vy se naplno věnujete vlastní HR agendě a interním záležitostem. 
  • Nábor stojí celý na agentuře – vy jen schvalujete doporučené kandidáty. 
  • Až ve chvíli, kdy k vám nastoupí nová posila, zaplatíte zbylou část faktury.

  #2 Dostanete nejmodernější nástroje pro nábor

  Personální agentury mají mnohdy přístup k pokročilým nástrojům pro získávání a oslovování kandidátů. Jasným příkladem je vychytávka LinkedIn RPS (Recruiter Professional Services), s níž můžete oslovovat profily kandidátů, které jsou mimo vaši linkedinovou síť.

  Agentury mají navíc k dispozici i neomezené balíčky na inzertních portálech. Pyšní se systémy ATS (Application Tracking System) pro řízení náborových procesů a analýzy dat. S podporou agentury tedy ušetříte nejen za HR zaměstnance, ale i licence a software.

  Personální agentura Devire patří mezi partnery společnosti LinkedIn ve střední a východní Evropě. Díky tomu mají konzultanti z Devire neomezený přístup k více než 800 milionům profilů na sociální síti Linkedin.

  #3 Rozšíříte si know-how

  Hlavní důvod, proč sáhnout po personální agentuře, jsou rozhodně zkušenosti a znalosti. Jeden až dva manažeři z interního HR oddělení nikdy nenahradí armádu specialistů, kterou si drží agentura. Navíc každý konzultant je odborníkem v jiném odvětví a vy tak máte k dispozici aktuální informace z trhu a konkrétních sektorů.

  Co teď chtějí ajťáci? Jaká je průměrná mzda pro účetní v Brně? Berou marketéři home office ještě jako benefit? Konzultanti to všechno vědí a vy můžete taky.

  #4 Oslovíte mnohonásobně více kandidátů

  Personální agentury mají pod palcem rozsáhlé databáze a vlastní CRM systémy, kde si udržují tisíce životopisů a potenciálních kandidátů. Kromě toho využívají pokročilé techniky a metody, aby odhalili motivaci kandidátů.

  Navíc konzultanti denně oslovují i pasivní kandidáty. Výsledkem je, že vás agentura spojí s uchazeči, kteří přesně odpovídají vašim potřebám.

  #5 Dostanete komplexní podporu pro svoje HR oddělení

  Náborem to nekončí! Personální agentura vám kryje záda i v personálním poradenství a komplexně podporuje váš HR tým.

  Konzultanti vám pomůžou při určování potřeb náboru, definování vhodných kandidátských profilů, ale poradí i při výběru vhodných metod k náboru. Činnost konzultantů tak často sahá až do strategického plánování HR procesů. Nejlepší personální agentura vám dokonce ušije řešení přímo na míru.

  Podpořte svoje argumenty konkrétními daty

  Při vyjednávání s managementem se vždy vyplatí argumentovat pomocí dat. Ale nikdy netahejte nic z paty! Proto si pečlivě dopředu nachystejte data, která podpoří vaši vizi pro spolupráci s agenturou.

  Ujistěte se, že vše máte z renomovaných a ověřených zdrojů. Posloužit vám může třeba zpráva společnosti Deloitte „2023 Global Human Capital Trends survey“ – ta potvrzuje řadu výhod, které přináší správný výběr zaměstnanců. Podle respondentů této studie správný výběr přináší lepší finanční výsledky (41 %), větší udržení zaměstnanců (33 %) a silnější zapojení zaměstnanců (22 %).

  Vysvětlete, v čem opravdu spočívá spolupráce

  Vedení má často mylné představy o tom, jak spolupráce s personálkou funguje. A není výjimkou, že představy jsou naprosto odtržené od reality. Zaměstnavatelé mnohdy vůbec netuší, jak se vše promítne do nákladů. Obávají se, že investice do personální agentury ani nemůže přinést měřitelné výsledky. Omyl!

  Je proto důležité vašim nadřízeným zdůraznit, že takové partnerství lze přizpůsobit konkrétním potřebám společnosti. Agentura funguje jako externí spojenec, který pomáhá náborovému procesu, a díky tomu se vaše HR oddělení může skutečně naplno věnovat jiným záležitostem ve firmě.

  Představte vedení nejlepší personální agentury

  Než téma otevřete se svým vedením, obeznamte se s nabídkou personálních agentur na vašem trhu. Je dobré obkouknout, jaké mají agentury specializace, odbornost a portfolio realizovaných projektů.

  Při výběru berte v úvahu i pověst a zpětnou vazbu od firem. Zjistěte si, kdo zvládá nábor rychlostí blesku a kdo si naopak bere času jak hlemýžď. Zdlouhavé procesy se totiž zpravidla promítnou do větších výdajů. 

  Vedení pak seznamte s těmi hráči na trhu, kterým věříte, že vám ušetří čas, optimalizují náklady a celkově posunou vaše HR oddělení dopředu.

  O autorce

  Autorkou článku je Michaela Kašpárková. Náboru se věnuje téměř pět let. Od roku 2021 pracuje v personální agentuře Devire, kde si vybudovala vlastní tým konzultantů. Zodpovídá za nábor v oblasti sales, marketing, e-commerce a life sciences. Se svými klienty buduje dlouhodobé vztahy založené na upřímnosti a otevřenosti. Zajímá se o témata umělé inteligence, přístupy různých generací, nastavení onboardingu a CSR aktivity.