Deprecated: Required parameter $args follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518

Deprecated: Required parameter $output follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518
Hledám účetní! Na co myslet při náboru v oblasti účetnictví
 • Hledám účetní! Na co myslet při náboru v oblasti účetnictví
   

  „Hledám účetní už skoro půl roku. Nevíte o někom?“ přistálo nedávno v naší e-mailové schránce. A tak si pro vás Martina Hricinová, náborová konzultantka v personální agentuře Devire, připravila, co si ohlídat při obsazování pozice účetní. 

  Promo obrázek na článek "Hledám účetní".

  1. Neomezujte se zkušenostmi v životopisu

  Počet let praxe představuje hlavní kámen úrazu! Spousta mých klientů lpí na tom, aby měl jejich nový účetní na triku alespoň pět let v oboru. Jiné zase děsí nabušený profesionál, který by se mohl po nějaké době začít nudit a šel hledat jinam. Proto doporučuji soustředit se méně na data v životopise a raději se doptávat uchazečů napřímo.

  Soudit kandidáty bez pohovoru jen na základě CV je totiž jako hodnotit knihu podle obalu. Úplně zbytečné! Někteří uchazeči sice mají méně zkušeností, ale jejich práce mohla být na předchozí pozici intenzivnější. Je možné, že si za krátkou dobu osahali účetnictví komplexněji než někdo, kdo v oboru plaval pět let. Místo lpění na určitém čísle se tak vyplatí vzít telefon a s uchazečem si pár minut popovídat.

  Zajímá vás, jak se pohybují platy účetních? Přečtěte si náš report.

  2. Je angličtina opravdu potřeba?

  V oblasti českého účetnictví se rozmohl takový nešvar, že firmy chtějí za každou cenu angličtináře. A to navzdory tomu, že práce probíhá v českém týmu a s českými klienty. Narazit pak v rámci své pozice na angličtinu je asi tak pravděpodobné jako potkat na procházce v lese vlka. Navíc se ve většině případů jedná o e-mail nebo fakturu, kde stačí vypomoci si překladačem. Přesto angličtina nadále zůstává v inzerátech spolehlivým nástrojem k tomu, jak si podřezat větev a přijít o hromadu kvalitních uchazečů.

  A jak moc angličtina zastrašuje kandidáty? To jsem sama nedávno otestovala. Stejný inzerát. Jen v jednom bylo napřímo uvedeno, že není potřeba anglický jazyk. Přihlásilo se 17 kvalitních uchazečů. Na pozici s požadavkem na angličtinu se mi během 13 dnů nepřihlásil nikdo. Takže zvažte, zda angličtina je opravdu „must have“.

  3. Zase ta rychlost…

  Dnes už to nejsou jen ajťáci, kdo si na trhu práce může vybírat. Ostřílení účetní mají jistě také eso v rukávu. Proto je zbytečně neodrazujte tím, že si nábor roztaháte na tři kola. Často vám to nebudou tolerovat.  

  Pokud však víte, že vícekolový nábor musí proběhnout, netlačte na datum nástupu. Moje zkušenost z minulého měsíce, kde firma brzdila celý proces, a přitom od začátku prohlašovala, že nástup je nutný ihned, ideálně včera, mi ze hry vyřadil několik skvělých uchazečů.

  E-mail od kandidátky mluví za vše: „Martino, moc vám děkuji za nabídku. Čekat na ně další dva týdny ale vážně nebudu. Ať se vám daří.“

  4. Přemýšlejte o přesčasech s rozumem

  Nalijme si čistého vína, nasekané deadliny v oblasti účetnictví opravdu existují. A jsou chvíle, kdy dotyčný bude mít práce nad hlavu – především v době účetních uzávěrek. Vyplatí se s tím tedy kandidáty na rovinu obeznámit a domluvit se na kompenzaci.

  Tento týden tu zůstaneš déle, ale příští týden budeš mít den volna? Peníze navíc? Záleží na vás. Jen už opusťte představu, že s vámi bude někdo denně v kanceláři až do večera. Té době už definitivně odzvonilo!

  5. Hledám účetní! Ale žádného padesátníka nevezmu

  Pozoruji, že touha rozdávat nálepky „ten už je moc starý“ tu pořád existuje. Nedělejte to! Zbytečně ztrácíte lidi, kteří už mají něco skutečně za sebou a mohli by být skvělým přínosem pro váš tým. Není to tak, že by neměli takový drive, nebudou se chtít učit v jiném programu, nebo nezapadnou do týmu“. Posuzujte každého individuálně na základě pohovoru.

  Se svými klienty si vždy ujasňuji, že diskriminace na základě věku je za hranou všeho a nepřinese nikomu nic dobrého.

  O autorce

  Autorkou článku je Martina Hricinová, která se v náboru pohybuje téměř tři roky. Dlouhodobě se zaměřuje na role v oblasti financí, účetnictví a administrativy. Kandidáty do firem přináší napříč všemi regiony Česka, Slovenska a východní Evropy.