Přemýšleli jste někdy, proč přijdete o kandidáta v samotném závěru výběrového řízení? Možná proto, že děláte náborovou chybu typickou pro SSC společnosti. O co jde, vám přiblížíme v rozhovoru s Petrou Horákovou, expertkou na problematiku náboru v sektoru business services.

Muž při pohovoru u stolu - tématická fotka k IT recruitment

Co považujete za nejčastější chybu při náboru?

Petra Horáková: Všímám si, že jedna z věcí, která SSC společnosti nejvíce blokuje, je neflexibilita nástupních termínů. Celý rok jsem průběžně v kontaktu s klienty, od kterých si sbírám data, ze kterých vyplývá, že 19% společností je schopných přijmout nováčka pouze na začátku měsíce, 54% na začátku a uprostřed měsíce a jen 27% poté kdykoliv v měsíci. A to vidím jako jeden z hlavních důvodů, proč vám kandidáti proplouvají mezi prsty.

Jak se neflexibilní nástupní termíny projevují v praxi?

Petra Horáková: Často na to doplatíte až ve finále náborového procesu – uchazeč by k vám sice rád nastoupil, ale pokud nemůžete ihned, skočí po nabídce jinde. Veškerá vaše energie včetně finančních nákladů, které jste vložili do náboru, tak přijde vniveč.

Navíc pokud kandidáta nemůžete přijmout okamžitě, výrazně si osekáváte možnost výběru. Rovnou zapomeňte třeba na uchazeče ze zahraničí. Cizinci po příjezdu do Česka mají zpravidla omezené finance, potřebují práci rychle. Čekat do dalšího měsíce je pro ně nepředstavitelné. 

Nábor zaměstnanců - žena podává ruku muži

Řešení není jednoduché

Jak se dá podle vás problém řešit?

Petra Horáková: Řekněme si to na rovinu, v oblasti SSC společností nezměníte zaběhnuté procesy ze dne na den. Je to běh na dlouhou trať, který vyžaduje množství náročných změn v interních procesech.

Nicméně stojí za to se podívat realitě do očí. Jestliže se trhu a jeho potřebám nepřizpůsobí, bude vás nábor trápit dnes, zítra i za deset let. Doporučuji odstranit chyby při náboru, co nejdříve.

 

Existuje přece jenom něco, co mohou společnosti dělat už teď, aby v náboru uspěly?

Petra Horáková: Rozhodně! Doporučuji vyladit komunikaci s kandidáty. Všichni hiring manažeři vědí, že mají být rychlí. Jen málokdo to však skutečně zvládá.

Slíbíte-li někomu, že se ozvete do tří pracovních dnů, pak není v pořádku ozvat se po dvou týdnech. Nereagujete vůbec? Ještě horší!

Takové nedostatky můžete vychytat rovnou po dočtení tohohle textu. Není na to potřeba žádné přeorganizování procesů ani svolení z centrály v zahraničí. Žádá si to jen váš čas a trpělivost. Nicméně vám garantuji, že se to vyplatí.

Pomůžeme vám

Petra Horáková  působí v personální agentuře Devire jako Team Leader pro oblast Business Services. Má zkušenosti jak z externího, tak interního HR prostředí.

Kromě samotného náborového procesu zajišťovala spolupráce s pracovními veletrhy, úřady, ale i středními a vysokými školami. Ve velké míře se věnuje náboru cizinců, a tak má pod palcem i relokační procesy a vízovou politiku.

Dnes aktivně dodává kandidáty do segmentu SSC

 

Petra Horáková - expertka na chyby při náboru v personální agentuře Devire