Devire: IT Contracting v České republice

Hledáte pro váš projekt ty nejlepší IT specialisty v České republice? Potřebujete rychle doplnit tým o experta s chybějící kompetencí či o specialistu pouze na omezenou dobu implementace určitého projektu? Nebo dlouhodobě nemůžete najít správného člověka? Pokud potřebujete flexibilně a rychle postavit či doplnit váš IT tým, pak je IT Contracting pro vás ideální řešení!

S Devire můžete postavit agilní IT tým, který se bude bez jakýchkoliv prodlení adaptovat na neustálé změny v byznys potřebách. Dodáme vám IT specialisty vždy přesně s kompetencemi, které v dané fázi projektu budete potřebovat a navíc se vyhnete formalitám. Vy se můžete soustředit na hladkou implementaci projektů, Devire se postará o zbytek.
Řekněte nám, jakou IT rock star hledáte, my se o to postaráme.
Chcete na palubu ty správné lidi? Nejvyšší čas se s námi spojit.
Napište nám, abychom věděli, jak vám pomoci s růstem vašeho týmu.

   

   
   

   

  Seznamte se s IT Contractingem blíže:

  1. Co je IT Contracting?
  2. Výhody služby IT Contracting s Devire Česká republika
  3. Kdy se vyplatí využít IT Contracting a uplatnit jej v praxi  
  4. Co Devire nabízí?  
  5. Kolik stojí služby IT Contracting?  
  6. Modely IT Contracting spolupráce 
  7. Devire IT Contracting
  8. IT Contracting nebo zaměstnanecká smlouva z pohledu zaměstnavatele: srovnání
  9. Budoucnost IT Contracting služeb  
  10. FAQ – klíčové otázky ohledně spolupráce

  Co je IT Contracting?

  Práce v IT skýtá různé možnosti spolupráce. IT Contracting je jedna z flexibilních forem spolupráce s IT experty, kteří mají různé specializace a kompetence. Jednoduše si je najmete externího IT specialistu od agentury, která poskytuje služby IT Contracting a vykryjete vaše potřeby na určité období nebo konkrétní projekt.

  IT kontraktor je smluvní spolupracovník personální agentury Devire, ale v rámci IT Contracting dohody, pracuje kontraktor přímo v sídle vaší společnosti. Tato praxe umožňuje řídit vaše projekty bez zpoždění – už od začátku je toto součástí zadání a komunikace směrem ke kandidátovi. Benefit pro klienty je flexibilita ve výběru lidí s relevantními kompetencemi potřebnými pro určitou fázi IT projektu, aniž by museli zaměstnávat celý široký tým nastálo.

  Naši konzultanti nikdy nezačínají hledat kandidáty bez detailního zadání. Buďte si jisti, že konzultantům poskytnete všechny potřebné detaily o projektu a sdělíte jim veškeré vaše požadavky, potřeby a obchodní cíle.

  Řízení celého procesu je v našich rukou: zaměstnávání, podpis smlouvy, administrativa i výplata. Jakmile se odsouhlasí podmínky a kandidát je přijatý, agentura deleguje kontraktora / člena IT týmu, aby se věnoval projektu na straně klienta. Je to jako najmutí specialisty pouze na určitý čas na implementaci projektu. Naši konzultanti udržují kontakt s klientem celou dobu, i po uplynutí doby, kdy se nový člen týmu zapracuje, aby se ujistila, že vše bez problému funguje.

  Výhody služby IT Contracting s Devire Česká republika

  Devire vám poskytne řešení, které vám pomůže snížit náklady a najmout ty nejlepší talenty. Vytvořit týmy za pomoci IT Contracting služby znamená také velkou časovou úsporu, dobu, kterou byste věnovali celému procesu náboru.

  Flexibilita

  IT Contracting skýtá obrovskou flexibilitu: klienti mohou rychle reagovat na všechny změny, které se v projektu objeví a přesunout specialisty dle potřeby. Kontraktoři se specifickými dovednostmi se tak přidají k projektu pouze na potřebný čas, ať už to jsou týdny či měsíce, namísto uzavření dlouhodobé smlouvy.

  Dodání služeb

  Naše outsourcingové řešení nabízí možnost téměř okamžitého dodání a tedy i flexibilitu v projektovém řízení. Vyhledáme a dodáme ty nejlepší specialisty či celé IT týmy, kteří mohou začít pracovat dle vašich požadavků a termínů krátkodobých i dlouhodobých projektů.

  Kontrola

  Nabízíme takové IT outsourcing modely, aby naši klienti měli úplnou kontrolu od výběru týmu či jednotlivých specialistů, přes zadávání a alokaci jednotlivých úkolů až po řízení výkonu a času.

  Náklady

  IT Contracting vám také pomůže zefektivnit náklady. Klienti využijí specialisty pouze ve chvíli, kdy je opravdu potřebují a zároveň mohou optimalizovat dodatečné přímé výdaje, které jsou obvykle spojeny s novým zaměstnancem. U IT Contracting služby jsou tyto náklady účtovány jako náklad za služby, ne jako přímý náklad za zaměstnance. Dokonce při zmražení náboru nových zaměstnanců mohou klienti využít IT kontraktory pro implementaci svých projektů.

  Kdy se vyplatí využít IT Contracting a uplatnit jej v praxi?

  Kdy se vám vyplatí pronajmout si externího IT pracovníka? Kdykoliv řešíte:

  • otázku času,
  • flexibilitu,
  • náklady na headcount,
  • nedostatek interních zaměstnanců,
  • dlouhodobě se vám nedaří najít vhodného kandidáta.

  Outsourcing externích IT pracovníků je vhodný také:

  • pro projekty, které jsou škálovatelné,
  • kde se jednotlivé úkoly a fáze dají samostatně implementovat a vyhodnotit,
  • potřebujete rychle vytvořit nový tým,
  • jsou potřeba dodatečné znalosti v rámci implementovaného projektu,
  • v rámci interního týmu chybí určité kompetence/znalosti,
  • máte zmražené zdroje na headcount a potřebujete doplnit tým.

  Kompetence specialistů jsou vybírány dle očekávání klientů a požadovaných technologií a plán náboru je připravený na míru dle vašich potřeb a ve chvíli, kdy jsou dané kompetence právě třeba. Pokud vznikne nová potřeba na dodatečné znalosti, kvalifikaci či jiný programovací jazyk, je možné obratem ruky specialistu nahradit nebo doplnit dalším. Toto by nemělo ohrozit termíny pro dokončení projektu.

  Devire v rámci této služby spolupracuje s různorodými klienty, nejvíce je IT Contracting uplatňovaný v oblastech:

  • Bankovnictví a pojišťovnictví,
  • Tech start-upy (vývoj SW),
  • Nadnárodní i lokální IT / Telco firmy
  Zapojte se do studie!

  “IT odvětví tváří v tvář nové realitě. Kdo získá a kdo ztratí?”

  Jak se mění IT trh práce? Jaká jsou vaše očekávání a preference?

   

  Co Devire nabízí

  Devire nabízí kontraktorské řešení šité na míru vašim potřebám. Implementace IT Contracting řešení v České republice obvykle probíhá následovně:

  1. Průzkum potřeb a požadavků klienta

  Konzultant agentury Devire detailně vyzpovídá klienta, jaké jsou jeho potřeby a očekávání. Pokud již víte, koho hledáte, společně prodiskutujeme vaše požadavky na oba aspekty – jak na technické znalosti, tak i tzv. soft skills. Zároveň vám náš konzultant může pomoci s nastavením relevantní výší mzdy nebo například sestavit popis pozice.

  2. Vyhledávání IT expertů

  Jakmile jsou očekávání, popis pozice či výše mzdy nastavené, náš tým začne s výběrem vhodných kandidátů. Trh práce v IT oboru je extrémně konkurenční, proto náš tým obvykle kombinuje různé metody a nástroje, aby našli pro vás ty nejlepší lidi – naši vlastní síť a databázi, personální marketing, pracovní portály nebo sociální média.

  3. Výběr vhodných kontraktorů

  Z podkladů a životopisů udělají naši konzultanti předvýběr těch kandidátů, kteří maximálně splňují vaše představy a finanční možnosti. Tento výběr vám zašleme a jakmile od vás budeme mít zpětnou vazbu, zajistíme osobní setkání s kandidátem. Ve chvíli, kdy bude kandidát vybraný, oslovíme kandidáta s finální nabídkou.

  4. Zajištění formalit

  Devire zajišťuje veškeré formality, aby vybraný kandidát mohl začít pracovat na vašich projektech.

  Kolik stojí služby IT Contracting?

  Náklady na IT Contracting služby jsou jedním z klíčových elementů, které mají vliv na výběr spolehlivého dodavatele. Ať už budete vést jakékoliv diskuze na téma nových zaměstnanců či outsourcingu, stejně se nakonec k tématu rozpočtu dostanete. Na začátku diskuzí o nákladech vždy záleží na tom, koho přesně hledáte. Pokud chcete mít přehled, jak vypadají mzdy v IT, kontaktujte naše konzultanty, kteří vám pomohou se zorientovat v platech regulérních i externích zaměstnanců. A nakonec záleží na modelu spolupráce, který si vyberete.

  Modely IT Contracting spolupráce

  Modely IT Contracting spolupráce se liší a záleží zejména na rozsahu vašeho projektu. Ale existují čtyři nejrozšířenější modely, které firmy využívají:

  Time & Material

  Time&Material je dohoda pokrývající počet odpracovaných dní kontraktora. Tento systém je nejvíce využívaný pro dlouhodobou spolupráci, například při vývoji aplikací údržbě softwarových systémů, ale také například pro kratší testovací fáze projektu. Dobře to funguje i v situacích, kde je těžké dopředu odhadnout obsáhlost všech potřebných aktivit, nebo kde se tyto kroky mohou měnit.

  V režimu Time & Material si stanovíte fixní částku za den pro každého kontraktora. Měsíční náklad je pak v základu počítaný na základě počtu odpracovaných dní všech kontraktorů. Částka může být navýšena o případné náklady na cestování a samozřejmě jako každá služba podléhá DPH. Každý týden či měsíc pak klient musí odsouhlasit výkaz docházky. Jakmile je odsouhlasený, agentura zajistí výplatu kontraktorovi.

  Fixed price

  Model fixních cen zavazuje agenturu doručit nejen vhodné kandidáty a postarat se o celý náborový proces, ale také o konečné výsledky dodání IT projektu (např. dodání aplikace). V rámci tohoto modelu je agentura zodpovědná za kompletní doručení odsouhlaseného produktu (například aplikace, která je finálně připravena k použití) na základě dohody o dodání služby, tzv. SLA (Service Level Agreement), tedy dle předem stanoveného rozsahu, termínu a rozpočtu.

  Buy Out model

  Je možné, že byste IT specialistu rádi využili dlouhodobě na dobu neurčitou a byli byste raději, kdyby byl členem vašeho týmu a spolupráce probíhala napřímo. I toto je varianta, kterou lze zvážit ve dvou možných variantách. Už ve chvíli, kdy vám kandidáta představíme, se rozhodnete, že jej chcete začlenit nebo si vyzkoušíte na určitou dobu pracovníka jako kontraktora a poté jej budete chtít začlenit.

  Řešení šité na míru

  V rámci individuálních požadavků a potřeb klienta a náročnosti projektu je v některých případech vhodné připravit model, který kombinuje dva různé modely.

  Devire IT Contracting

  Služby IT Contracting mohou být připravené v různých variantách. Pomůžeme vám najít to nejlepší řešení.

   

  IT Contracting nebo zaměstnanecká smlouva z pohledu zaměstnavatele: srovnání

  Rozdíl mezi tradičním zaměstnáním na základě zaměstnanecké smlouvy a B2B smlouvou je mnohem větší než pouze daňové otázky. Každá z těchto forem spolupráce má své silné a slabé stránky. Ani jedna z nich není lepší nebo horší než ta druhá – jsou jen rozdílné. Toto je krátké shrnutí a srovnání zaměstnanecké smlouvy a B2B smlouvy v českém IT sektoru:

  Zaměstnanecká smlouva OSVČ (B2B smlouva)
  Legislativa České pracovní právo Živnostenský zákon
  Vstupní zdravotní testy Na základě interní směrnice Po dohodě
  Pracovní doba Dle uzavřené smlouvy a pracovního práva Flexibilní
  Dovolená Dle pracovního práva Není nárok na placenou dovolenou; čerpání volna dle dohody se zadavatelem projektu
  Alokace rozpočtu Rozpočet personálních nákladů Náklady na externí služby

  Budoucnost IT Contracting služeb

  Budoucnost služeb IT contracting směřuje k nárůstu flexibility. Není pochyb, že se způsoby práce mění. IT experti sami hledají právě flexibilitu, kterou jim B2B spolupráce skýtá. Také počet lidí i firem volící tuto formu spolupráce, zejména v IT sektoru, každý rok roste a například studie MBO Partners ukazuje, že jich bude stále přibývat. Do roku 2027 se bude více než polovina pracovní síly rekrutovat z řad nezávislých externích pracovníků a kontraktorů. Současné trendy a nedostatek IT specialistů akcelerovaly růst IT contracting služeb a aby se podařilo splnit požadavky recruitmentu, firmy neváhají hledat kontraktory na mezinárodní úrovni. A aby se dosáhlo těch nejlepších výsledků v krátkém čase, zejména u více náročných projektů, byznys bude na IT contracting službách záviset.

  FAQ – klíčové otázky ohledně spolupráce

  Zajistí nám IT Contracting úsporu nákladů?

  Ano, IT Contracting garantuje úsporu přímých nákladů na zaměstnance. Tato forma spolupráce eliminuje určité vícenáklady na pracovníka včetně administrace a náboru, pracovního místa, vybavení, daně, pojištění a další.

  Jaká je minimální doba trvání projektu?

  Minimální doba trvání projektu je definovaná předpokládaným termínem dokončení projektu. Na úvod je třeba počítat s nezbytným časem pro všechny administrativní úkony a dobu, kdy se kontraktor potřebuje seznámit s daným projektem. Při stanovení časového termínu tedy počítejte jak se samotnou implementací, tak časem na zapracování. Obvykle minimální doba trvání projektu není kratší než 2 měsíce.

  Jak brzy může kontraktor začít plnohodnotně pracovat na projektu?

  Tato doba závisí na úrovni zkušeností a znalostí daného specialisty a také na technologiích a velikosti týmu. Většinou se kontraktoři plnohodnotně zapojí v novém projektu cca od dvou týdnů do jednoho měsíce po začátku spolupráce.

  Kdo řídí pracovní dobu kontraktora?

  Řízení pracovní doby kontraktora záleží na vybraném modelu spolupráce. V případě modelu FTFP, plná zodpovědnost je na agentuře Devire. Naopak, v případě modelů Time & Material je to klient, kdo rozhoduje o pracovní době kontraktora.

  Jaká garance služby poskytuje?

  Pokud kontraktor odstoupí od projektu, Devire zajistí náhradu v závislosti na vybraném modelu spolupráce.