Rozhodnutí podat výpověď je opravdu těžké. Mnoho lidí se obává, že časté změny práce budou recruitery či potenciálními zaměstnavateli nesprávně interpretovány. Jak často tedy můžete změnit práci, abyste nebyli považováni za fluktuanty nebo neschopy?

 

Baby Boomers, neboli lidé narozeni v letech 1946–1964, byli zvyklí pracovat i 20 či 30 let v jedné společnosti, a tak není překvapením, že tato generace si nejvíce váží stability. Mladší generace pracovníků – generace X, Y nebo Z – jsou více otevřeni kariérním změnám.

Jak vidíme vývoj trhu za posledních pár let, jedním z důvodů je i nárůst oslovení kandidátů náboráři. Specialisté, po kterých je největší poptávka mohou dostat až 5 nabídek práce každý měsíc. Na jedné straně si personalisté mohou myslet, že častá změna práce znamená, že kandidátovi nezáleží na profesním rozvoji, nedokáže čelit výzvám nebo není dobrý týmový hráč. Na druhé straně to může být důsledek vysoké poptávky pro určitou dovednost.

Kdy změnit práci?

Na tuto otázku neexistuje správná ani jediná odpověď. Každý případ je jiný a měl by se posoudit individuálně. Co stojí za zvážení je aktuální fáze kariéry, odvětví, pozice, předchozí pracovní zkušenosti, projekty, které má člověk za sebou nebo aktuální kvalifikace a kompetence. Hezkým příkladem je IT sektor – zde jsou tzv. hard skills a znalost určitého programovacího jazyka mnohem důležitější, než počet let strávených v jedné společnosti. Na druhou stranu, pokud se ucházíte o manažerskou pozici, časté střídání zaměstnání nebude dobrou devizou – zde pomůže vývoj a kariérní postup v jedné organizaci. Internships, sezónní práce nebo práce na časově ohraničených projektech jsou zase jiná kategorie a personalisté si naprosto uvědomují, že jsou dočasné.

Zeptejte se HR expertů

“Obecně vzato, personalista přimhouří oči u mladých lidí po škole, kteří se potřebují tzv. otrkat a nabrat zkušenosti. U zkušenějších lidí by bylo vhodné zůstat v zaměstnání alespoň 3 roky”, říká Klára Veverková, Senior Recruiter personální agentury Devire, která má dlouholeté zkušenosti i z interního HR.

Tři roky zkušeností poukazují na to, že potenciální zaměstnanec je angažovaný a zodpovědný za plnění svých úkolů, ale zároveň otevřený rozvoji a získání nových zkušeností. Proč? Většina zaměstnavatelů vyžaduje několikaleté pracovní zkušenosti na dané pozici nebo v daném odvětví. Je to pochopitelné. Tito uchazeči mají potřebné znalosti a kompetence a rychleji se adaptují v nové roli. Samozřejmě lidé pracující v jedné oblasti delší dobu také mají přehled v daném odvětví a rozhodně mohou poskytnout cenný přehled a nápady, které mohou pomoci rozvoji společnosti.

“Nicméně být na stejné pozici ve stejné firmě dvacet let, personalisty již dávno není bráno pozitivně”, dodává Klára Veverková.

Pokud jste změnili práci pouze po pár měsících, určitě počítejte s tím, že se vás na pohovoru recruiter s velkou pravděpodobností bude ptát na důvod. Mějte tedy připravenou pochopitelnou odpověď, například poukazující na potřebu osobního či profesního rozvoje nebo promyšlenou kariérní cestu.

“Je vhodné svoji kariéru načasovat tak, aby byl potenciální zaměstnanec brán jako někdo, kdo má za sebou různé zkušenosti z různých firem, v každé firmě vydrží alespoň několik let. Zároveň každá změna by měla mít nějakou logickou návaznost k minulosti, měl by být vidět posun a vývoj”, doplňuje na závěr Klára Veverková.

Co je důležité je udržet si vždy dobrý vztah se svým předchozím zaměstnavatelem. Svět je malý a o náhody v něm není nouze a během kariérní cesty se mohou cesty zaměstnance a jeho bývalého šéfa opět protnout.

 

Pokud jste již rozhodnuti změnit svou práci, bude vás jistě čekat brzy pohovor. Přečtěte si našich 5 tipů, jak být na pohovoru za hvězdu? Nebo se podívejte na aktuální nabídku práce.