Nedostatek lidí na trhu práce nutí firmy rychleji investovat do robotizace a umělé inteligence. Do pěti let se tak výrazně změní skladba profesí. Roboti už nyní přebírají práci třeba řidičům, prodavačům či administrativním pracovníkům. Objevují se však nová povolání budoucnosti.

 

Se změnami, které s sebou nese současná čtvrtá průmyslová revoluce označená 4.0, a s novými nároky na dovednosti jednotlivých uchazečů, budou potřeba lidé na pozice, jako jsou například operátor dronů, happiness manažer, specialisté na big data, cloudové služby a virální marketing.

Většina nových profesí souvisí s počítači, jsou jimi různí vývojáři a designéři IT. Chytré telefony, dostupné laptopy a všudypřítomný internet však zrychlily práciv mnoha dalších sférách, a tak přibývají pracovní pozice typu pilot dronu, manažer e-learningu nebo virtuální asistent.

„Některé nové profese přinesly také možnosti velkého výdělku. Jedná se například o blogery či youtubery, kteří propagují určité zboží a díky své velké skupině sledujících osloví najednou nevídaně velké publikum,“ říká Tomáš Surka, řídící partner české pobočky personálněporadenské společnosti Devire.

Stále častěji můžete vidět v inzerátech volných pracovních míst i pozici manažera štěstí, v angličtině Chief Hapiness Officer. Ve firmách se staráo to, aby se lidé cítili v práci dobře.

S jakými zajímavými profesemi se můžete už dnes na trhu setkat a co musíte umět, abyste se mohli o povolání budoucnosti ucházet?

Pilot dronu

Drony jsou fenoménem posledních let, jejich využití se nadále rozšiřuje. Záběry, které dříve bylo možné pořídit jen z helikoptéry, se dají získat jednodušeji a levněji.
Kdo může být pilotem dronu: hodí se mít zkušenosti s profesionálním focením a natáčením videí.

Interiérový designér

Jak roste životní úroveň společnosti, roste i poptávka po architektech či designérech, kteří navrhnou vzhled celého bytu. Truhlář od designéra dostane návrh kuchyně, vestavěných skříníi dalšího nábytku, podlahář pracuje s navrženou krytinou.
Kdo může být designérem: architekt nebo absolvent studia designu.

Manažer štěstí

Tato pracovní pozice dříve vzbuzovala škodolibý úsměv ve tvářích kolegů. Nyní, v době nízké nezaměstnanosti, tuto pozici obsazuje stále více firem. Chtějí, aby byli zaměstnanci spokojení a neodcházeli za lepším. Mladá generace obecně více slyší na takzvaný worklife balance. Touží po vyvážení mezi jejich osobními zájmy a prací a s tím jim může právě tento manažer pomoci.
Kdo může být manažerem štěstí: personalisté, psychologové

Content/ Copywriter

Firmy potřebují stále více někoho, kdo píše texty pro jejich internetové stránky nebo vytváří texty a hledá vhodné fotky pro jejich facebookové výstupy.
Kdo může být writerem: novináři, reklamní textaři, ale i lidé, kteří rádi píšou, fotí a točí videa a jsou na internetu jako doma.

Hráč nebo manažer e-sportu

Z hraní počítačových her se stal velký byznys, který potřebuje manažery a také profesionální hráče.
Kdo může být profesionálním hráčem e-sportu: milovník počítačových her, který patří k absolutní špičce v hraní určité hry.

Technik robotizace

Ocitáme se v éře robotizace, automatická pracoviště stále častěji nahrazují lidskou pracovní sílu. K obsluze, programování a servisu robotů je však zapotřebí stále ještě člověk.
Kdo může být technikem robotizace: absolvent technické školy, programátor

Manažer SEO

Když chce být řemeslník nebo obchodník úspěšný, musí mít internetové stránky a ty se musí zobrazovat ve vyhledávačích na předních místech. To umí zařídit manažeři SEO.
Kdo může být manažerem SEO: IT specialista, který umí pracovat s analýzou webů.

Virtuální asistent

Pro malé firmy nebo samostatně pracující lidi zajistí veškerou potřebnou agendu – od nákupu jízdenek či letenek přes rešeršování k určitým tématům až po schraňování účtů pro potřeby daňového přiznání.
Kdo může být virtuálním asistentem: absolventi obchodních škol

Učitel e-learningu

Celoživotní vzdělávání se stává realitou, lidé nekončí s nabýváním vědomostí ukončením školy, jak to bývalo dříve. Vzdělávají se po celou profesní kariéru a v tom jim pomáhá e-learning neboli učení s pomocí informačních technologií.
Kdo může být učitelem e-learningu: učitelé, personalisté

 

 

Autor: Pavel Doubek, spolupracovník MF DNES

Zdroj: https://finance.idnes.cz/prace-zamestnani-nove-profese-socialni-site-informacni-technologie-11q-/podnikani.aspx?c=A180424_113418_podnikani_kho