Částečné úvazky v České republice doposud oblibu nenašly. Místní zaměstnavatelé totiž ve srovnání se západní Evropou při nabízení flexibilní spolupráce výrazně pokulhávají. Přitom aktuální doba hraje firmám do karet! Nabídnete-li svým zaměstnancům práci na zkrácený úvazek, opravdu se vám to vyplatí.

Woman hands working (in Devire design)

1. Snížíte si odvody na pojistném

Vláda aktuálně schválila novelu zákona, která podporuje firmy při nabízení zkrácených úvazků. Konkrétní výhoda představuje 5 procentních bodů slevy na pojistném na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele, kteří uzavřou zkrácený úvazek v rozsahu 8 až 32 hodin týdně s vymezenými skupinami zaměstnanců.

Mezi tyto skupiny patří např. studenti, rodiče dětí mladších 9 let nebo starší lidé nad 55 let. Slevu můžete naplno využít od ledna 2023.

„Z mého pohledu jde o skvělý nástroj, jak firmy více motivovat k nabízení flexibilních forem spolupráce. Líbí se mi, že vláda uvažuje také o případném zvýhodnění na osoby mladší 21 let bez ohledu na výši úvazku,“ říká Lenka Pešková, country manager CZ v personální agentuře Devire.

2. Otevřete si dveře k novým talentům

Žena pracující v kanceláří na zkrácený úvazek

Náboráři se dlouhodobě potýkají s problémem nedostatku kvalitních lidí. Částečné úvazky jim však dokážou výrazně rozšířit paletu kandidátů. Někteří lidé totiž mají firmám co nabídnout, bohužel z určitých důvodu nemohou přistoupit na běžnou full-time smlouvu a z pracovního trhu jsou tak vyloučeni.

„Nejčastěji se jedná právě o studenty, ženy na rodičovské dovolené a osoby pečující o jinou osobu. Zkráceným úvazkem můžete tyhle všechny vyloučené přilákat a spolu s tím nabrat i know-how, které byste hledali mnohem déle,“ vysvětluje Lenka Pešková.

3. Stanete se loajálním zaměstnavatelem

Každé HR oddělení ví, že když už talenty máte, musíte je udržet. To však není žádná hračka! Přestože se firmy předhánějí v různých benefitech, na flexibilní úvazky mnohdy zapomínají. Pokud pracovníkům vyjdete vstříc, určitě vám za to budou vděční.


„Flexibilita je již několik let ve všech průzkumech jedním z nejžádanějších benefitů, přesto je částečných úvazků stále pomálu. Přitom tato forma spolupráce představuje obrovskou příležitost, jak si udržet nové talenty. Nabídnete-li flexibilní úvazky a možnost dalšího růstu v rámci firmy, tak si s velkou pravděpodobností zaměstnance zaháčkujete natolik, že nebudou chtít jinam,“ uzavírá Lenka Pešková.