Technologie mění pohled firem na nábor zaměstnanců a zvyšuje se oblíbenost online pohovorů. Nástroje pro online komunikaci jsou preferované zejména, pokud kandidát žije v jiném městě či zemi nebo firmy hledají zaměstnance na pozici, kterou lze vykonávat z domova. Jak se nejlépe na online pohovor připravit? Přečtěte si Devire tipy a najděte si svou práci snů!

 

Připravte si technické vybavení

Připravte se na všechny možné technické aspekty včas před termínem pohovoru. Nainstalujte si Skype či jinou potřebnou platformu pár dní před termínem virtuálního setkání. Vytvořte si reprezentativní uživatelský profil – vaši potenciální zaměstnavatelé by vás měli najít pod vaším jménem a příjmením. Zkuste si zavolat se svými přáteli a otestovat, zda vše funguje bez problémů. Důležité je také myslet na připojení k internetu a dobré fungování kamery a mikrofonu. Lepší je připravit si také malá sluchátka, která eliminují případnou ozvěnu. V den pohovoru si vaše vybavení pro video pohovor znovu překontrolujte a nezapomeňte mít baterii počítače nabitou. Nejlépe si napájení rovnou nechte připojené!

 

Vyberte vhodné místo

Personalista během pohovoru nevidí pouze vás, ale také prostředí za vámi. Nejvhodnější je sedět před prázdnou stěnou vymalovanou bíle či jinou světlou barvou, případně před uspořádanou knihovnou s odbornými tituly. Rozhodně si ukliďte ze zorného úhlu vaše osobní věci, zavřete okna a ztlumte váš mobilní telefon. Naopak vám může pomoci mít na stole váš životopis, poznámky pro pohovor (otázky, nápady), tužku pro psaní případných dalších poznámek a sklenici vody. Ujistěte se, že je váš obličej vidět celý a je dobře osvětlený. Pokud žijete v domácnosti s dalšími členy nebo mazlíčky, zajistěte, aby vás při pohovoru nerušili.

 

Dodržujte dress code

Nezávisle na tom, zda se koná online nebo tváří v tvář, stále je to pohovor a vyžaduje vhodné oblečení. Záleží také v jaké oblasti a v jaké společnosti se ucházíte o místo. Například pokud hledáte práci v bankovnictví či pojišťovnictví, měli byste se obléknout elegantně – oblek, kostým. Pokud se ucházíte o místo v mediální agentuře, softwarové společnosti či start-upu, můžete si dovolit méně formální oblečení. Ale samozřejmě čisté a vyžehlené. Ačkoliv vás váš protějšek vidí pouze od pasu nahoru, buďte zcela oblečeni. Ať předejdete překvapení, pokud se znenadání budete potřebovat pro cokoliv zvednout.

 

Nezapomeňte na řeč těla

Ujistěte se, že vaše ruce v klidu odpočívají na kolenou či na desce stolu v otevřené pozici a držte rovně záda. Není šance na úvodní potřesení rukou, takže to bude hlavně vaše tvář, která bude pod drobnohledem. Mírný úsměv, sebevědomý pohled a klidný, vyrovnaný a rozhodný hlas může pomoci udělat dobrý dojem už od začátku pohovoru. Klíčové je umět aktivně naslouchat. Dejte vědět, co si myslíte a přikyvujte – dejte vašemu protějšku vědět, že máte zájem a angažujete se v konverzaci. Nedělejte žádné náhlé pohyby. Je důležité udržovat oční kontakt. Myslete na to, abyste koukali do kamery a ne na zobrazení vašeho protějšku na obrazovce. Pokud se budete dívat mimo počítač nebo cestovat očima kolem sebe, může si personalista či váš potenciální budoucí zaměstnavatel myslet, že jste nedůvěryhodný nebo lhostejný.

“V současné době je již běžné, že první kolo pohovoru probíhá online formou. Důležité je, aby kandidát měl dobré připojení. Při spojení přes telefon si dejte pozor, aby byl vidět celý obličej. Často se také stane, že kandidát sedí zády k oknu a recruiter vás pak vidí svůj protějšek ve stínu. U oblečení bych pak doporučila spíše jednobarevné věci, žádnou divočinu. Nepřeháněla bych to ani s barvami, ani s doplňky“, říká Eva Klašková, Senior Recruitment Consultant společnosti Devire.

Pamatujte si, že nejen vaše profesionální image a příprava hrají v této konverzaci klíčovou roli. Na pohovor si nezapomeňte také připravit vaše silné stránky a dosažené úspěchy. Toto vše vám pomůže získat vaši práci snů.

Zkuste, jestli ji nenajdete mezi našimi volnými pozicemi!