Deprecated: Required parameter $args follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518
Deprecated: Required parameter $output follows optional parameter $depth in /home/hstxjbxrsa/domains/devire.cz/public_html/wp-content/themes/wordpress-bootstrap-master/functions.php on line 518 Absolventi: 9 tipů pro ty, kteří míří do své první práce - Devire Czech Republic
Absolventi: 9 tipů pro ty, kteří míří do své první práce
Dokončili jste školu? Jako absolventi se připravte, že první práce nemusí být procházka růžovým sadem. Ale nezoufejte! Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout levou zadní:
1. Nebuďte mistr světa
Pro nováčky bez zkušeností je ideální být aktivní a nebát se otázek. Poznat chod firmy a seznámit se s kolegy je naprostý základ. Zároveň se vyplatí naslouchat ostatní a především se netvářit jako ten, co všechno zná a všechno ví.
2. Jako absolvent s tykáním počkejte
Podle společenských konvencí nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému a žena muži. Nováček by se měl nejdříve na své pozici zabydlet a tykání nabízet až po nějaké době. Existují však výjimky – například startupy jsou plné mladých lidí, kde se na vykání nehraje.
Při nástupu do práce se určitě ujistěte, jak se váš zaměstnavatel staví k úkolům nad rámec pracovní doby. Pokud kývnete na to, že pozice vyžaduje přesčasy, pak musíte počítat i s občasně delšími pobyty v kanceláři.
5. Řekněte si o pomoc
Učený z nebe nespadl! Vnímáte-li pracovní úkoly jako náročné, požádejte o vedení mentorem. „Od zkušenějších kolegů se jako absolvent můžete hodně naučit. Určitě si nebojte říct o radu. Rozhodně je lepší se ptát, než bezradně sedět a jen koukat,“ radí Michaela Kašpárková, vedoucí týmu za sales a marketing z personální agentury Devire.
6. Podívejte se neúspěchu do očí
Zaměstnavatelé ví, že nezvládnete vše na 100 %, proto se připravte na neúspěchy i vy. „Hodně se setkávám s tím, že kandidáti často přemýšlí o odchodu z práce po prvním neúspěchu. Je však důležité si uvědomit, že i zkušení matadoři dělají chyby! Klíčové je si udržet správný přístup a nevzdávat se. Pokud zaměstnavatel přistupuje k vašim chybám se shovívavostí, můžete se z nich výrazně poučit a růst.” dodává Kašpárková.
7. Kolegů se nestraňte
Od začátku si všímejte, kdo má v kolektivu, jakou roli. Kolegů se ptejte, jak tým funguje. Účastněte se mimopracovních akcí a poznejte spolupracovníky i jinak než na pracovišti.
8. Ukažte, co ve vás je
Zkušební doba představuje období, kdy si zaměstnavatelé od nováčků slibují maximální aktivitu. Proto ukažte, že máte zájem se učit. Vynasnažte se, co nejrychleji zvládnout svěřenou agendu. Jeďte na plný plyn!
9. Rozhodněte se, jak dál
Zkušebka slouží i pro vás. Jako absolvent určitě uvítáte čas na to si uvědomit, zda vám práce sedí. Pokud po třech měsících zjistíte, že to není to pravé ořechové, nebojte se zvednout kotvy a jít dál.