Dokončili jste školu? Jako absolventi se připravte, že první práce nemusí být procházka růžovým sadem. Ale nezoufejte! Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout levou zadní:

absolventi v první práci na poradě

1. Nebuďte mistr světa

Pro nováčky bez zkušeností je ideální být aktivní a nebát se otázek. Poznat chod firmy a seznámit se s kolegy je naprostý základ. Zároveň se vyplatí naslouchat ostatní a především se netvářit jako ten, co všechno zná a všechno ví.

2. Jako absolvent s tykáním počkejte

Podle společenských konvencí nabízí tykání starší mladšímu, nadřízený podřízenému a žena muži. Nováček by se měl nejdříve na své pozici zabydlet a tykání nabízet až po nějaké době. Existují však výjimky – například startupy jsou plné mladých lidí, kde se na vykání nehraje.

3. Mobil hoďte za hlavu

Na zprávy a vyvolávání s kamarády rozhodně není v první práci čas! Pokud strávíte půlku pracovní doby na mobilu, projeví se to zřejmě na vašich výsledcích. Navíc starší kolegové bývají často alergičtí na neustálé mobilování.

4. Pohlídejte si přesčasy

Při nástupu do práce se určitě ujistěte, jak se váš zaměstnavatel staví k úkolům nad rámec pracovní doby. Pokud kývnete na to, že pozice vyžaduje přesčasy, pak musíte počítat i s občasně delšími pobyty v kanceláři.

5. Řekněte si o pomoc

Učený z nebe nespadl! Vnímáte-li pracovní úkoly jako náročné, požádejte o vedení mentorem. „Od zkušenějších kolegů se jako absolvent můžete hodně naučit. Určitě si nebojte říct o radu. Rozhodně je lepší se ptát, než bezradně sedět a jen koukat,“ radí Michaela Kašpárková, vedoucí týmu za sales a marketing z personální agentury Devire.

6. Podívejte se neúspěchu do očí

Zaměstnavatelé ví, že nezvládnete vše na 100 %, proto se připravte na neúspěchy i vy. „Hodně se setkávám s tím, že kandidáti často přemýšlí o odchodu z práce po prvním neúspěchu. Je však důležité si uvědomit, že i zkušení matadoři dělají chyby! Klíčové je si udržet správný přístup a nevzdávat se. Pokud zaměstnavatel přistupuje k vašim chybám se shovívavostí, můžete se z nich výrazně poučit a růst.” dodává Kašpárková.

7. Kolegů se nestraňte

Od začátku si všímejte, kdo má v kolektivu, jakou roli. Kolegů se ptejte, jak tým funguje. Účastněte se mimopracovních akcí a poznejte spolupracovníky i jinak než na pracovišti.

8. Ukažte, co ve vás je

Zkušební doba představuje období, kdy si zaměstnavatelé od nováčků slibují maximální aktivitu. Proto ukažte, že máte zájem se učit. Vynasnažte se, co nejrychleji zvládnout svěřenou agendu. Jeďte na plný plyn!

9. Rozhodněte se, jak dál

Zkušebka slouží i pro vás. Jako absolvent určitě uvítáte čas na to si uvědomit, zda vám práce sedí. Pokud po třech měsících zjistíte, že to není to pravé ořechové, nebojte se zvednout kotvy a jít dál.