Společnosti v České republice aktuálně pociťují hlad po pracovnících v oblasti stavebnictví a realit. Devire dokonce registruje od ledna 2022 o 48 % vyšší poptávku na pozice project manager (různé seniority) a property manger. Všeobecně firmy hledají hodně juniorních rolí v tomto segmentu. Při této příležitosti se Lenka Fabová, business manager, a Jakub Braunstein, senior consultant v personální společnosti Devire, rozhodli sepsat několik tipů, jak můžou firmy zvýšit šanci na úspěšný nábor v této oblasti.

 

1. Pohlídejte si mzdy

Přestože poptávka je velká, kandidáti se nechytají. Většina si totiž drží svá místa a nemají chuť nic měnit. A není se čemu divit! Mzdy v mnoha společnostech se za poslední tři roky nijak neposunuly. Stejně tak i bonusové systémy a benefity zůstávají beze změn.

„Firmy nám tvrdí, že velmi dobře vědí, jak se mzdy v sektoru pohybují. Přitom skutečnost vypadá jinak. Proto doporučuji si dobře zmapovat trh, ať vůbec víte, zda jste konkurenceschopní. Klienti, kterým poskytujeme mzdové průzkumy, jsou poté zpravidla překvapeni a uznávají, že prostě zaspali. Navíc kandidáty s praxí 3–4 roky už jen tak na projekt nenalákáte. Mají často závazky, a tak výběr pracovní pozice velmi zvažují,“ vysvětluje Fabová.

 

2. Nezapomínejte na benefity

Pracovní benefity mají v oblasti stavebnictví a reality silné slovo, avšak firmy je stále upozaďují. Podle našich dat seniorní manažeři často nemají firemní automobil. A ne všechny společnosti nabízejí dnes již častý standard jako v jiných oborech – 25 dní dovolené.

„Například ze strany facility manažerů slýchám požadavky na auto, přitom firmy vozy vůbec neposkytují, a když ano, tak ne k soukromým účelům. Je to škoda! Jestliže společnost není schopna uspokojit zaměstnance po finanční stránce, bylo by fajn zabodovat alespoň benefity,“ říká Braunstein.

3. Tvořte partnerství se školami

Většina náborářů hledá kandidáty na LinkedInu a inzertních portálech. Přitom není lehčí cesty než stáhnout uchazeče rovnou ze školních lavic. Napojíte-li se na vzdělávací organizace, otevřete si brány ke spoustě potenciálních zaměstnanců.

„Mrzí mě, že vzdělávací instituce, ale i vedení firem často zapomínají na spolupráce se středními a vysokými školami. Jde o výborný nástroj, jak mladé lidi naučit, že role jako asset manažer nebo property manažer představují zajímavou kariéru. Pak už je to jen krůček k tomu, abyste ulovili nového pracovníka,“ popisuje Fabová.

Jakub Braunstein a Lenka Fabová jsou experti na nábor v oblasti stavebnictví a reality v personální agentuře Devire.

4. Nenechte kandidáty utéct

Na začátku léta 2022 Devire evidoval jen v Praze celkem 63 pozic na property manažera, 48 míst na facility role a 24 pozic pro asset manažery. Je očividné, že kandidáti mají rozhodně z čeho vybírat. Důležité tak je, aby náboráři v segmentu stavebnictví a reality jednali rychle.

„Firmy si podřezávají větev samy pod sebou, pokud protahují výběrové řízení. Ideální situace je, když první kolo proběhne týden od přijetí životopisu. Zároveň doporučuji pozvat na pohovor už i liniového manažera, aby se důležité osoby poznaly včas,“ radí Braunstein.

 

5. Respektujte zákon

Smlouvy na IČO v některých případech hraničí se švarc systémem – avšak dnešní kandidáti už na tohle neslyší. Zbytečně se tak vystavujete problémům se zákonem. To však není jediná slepá ulička, do které firmy rády padají. Narazit můžete, i když budete nesprávným způsobem zjišťovat reference o kandidátech.

„Všímám si, že společnosti se snaží čím dál častěji získávat reference o uchazečích. Je dobré vědět, že špatně formulované dotazy mohou být v nesouladu se zákoníkem práce.  Nepříjemné dopady pocítí nejen kandidát, předchozí zaměstnavatel, ale i vy samotní. Našim klientům vždy doporučuji vyžádat si referenční kontakt od kandidáta s jeho souhlasem. Případně nechat tyhle úkoly na nás,“ uzavírá Fabová.