Poptávka po kvalifikovaných inženýrech a dalších technických rolích nebere konce. Firmy hledají strategie, jak ukořistit ty nejlepší talenty. Přitom mnohdy přehlíží i ty nejzákladnější postupy, které vyžaduje každý technický nábor. Petr Roth, senior engineering technical consultant v personální agentuře Devire, pro vás sepsal pět rad, jak se na hiring inženýrů připravit.

Nábor do oblasti inženýring - tématická fotka
Generace Z na pracovišti během meetingu

1. Ujasněte si, kde stojíte

Technické firmy často skočí do náboru rovnou po hlavě. Úplně zapomínají na analýzu výchozí situace. Přitom stojí za to se zamyslet, proč vám třeba z dané pozice utíká už pátá osoba. Před samotným náborem tak doporučuji zaměřit se na team leadery jednotlivých oddělení. Zjistit, zda u vás vše funguje – po lidské i technické stránce. Ať celý proces hledání nestartujete zbytečně.

Zároveň si vyjasněte parametry pro danou pracovní roli. Možná usoudíte, že pozici obsadíte interním člověkem. Koneckonců dobře definovanou roli ocení jakákoli třetí strana, která vám v rámci vašeho náboru pomůže. Kvalitní dodavatel totiž vyžaduje kvalitní zadání.

2. Stanovte si rozpočet

Technický nábor dnes zpravidla stojí na přetahování zaměstnanců z jiných firem. Hlavní konkurenční výhodu představuje vysoká mzda. Připravte se, že bez finanční injekce se neobejdete. Úkol HR manažerů je tak
jasný – s dostatečným předstihem se spojit s vedením a obhájit budget, který odráží aktuální stav trhu.

Ale pozor! Pokud tak neučiníte včas, pak už může být pozdě. Jakmile rozjedete svůj nábor naplno, veškerá energie by měla směřovat pouze směrem ke kandidátům. Za zdržování se rozpočtem pravděpodobně zaplatíte kvalitními talenty, kteří vám prchnou jinam.

schůzka, na které leader prezentuje před ostatními členy

3. Táhněte za jeden provaz

Nábor zaměstnanců - žena podává ruku muži

Říká se, že ve dvou se to lépe táhne. Proto není na škodu přizvat si k náboru personální agenturu, která vám bezpochyby pomůže. Bez vzájemné synergie to však nefunguje. Vaši manažeři musí být externím dodavatelům po ruce. A agenturní konzultanti naopak dobře naslouchat, co vaše společnost požaduje.

Společnými silami byste pak měli usilovat o zjednodušení celého náboru. Ideálně oprostit se od mnohakolových výběrek, která zbytečně prodlužují hiring – a to především u specifických technických rolí jako PLC programátor, elektroprojektant, aplikační inženýr, vývojář analogových či digitálních obvodů apod.

Právě tento typ kandidátů chcete většinou navnadit na změnu! Rozhodně je nechcete znechutit a odradit. Musíte však očekávat, že o ně nestojíte sami. Jejich současný zaměstnavatel ještě bude mít své slovo, stejně tak i konkurence. Proto doporučuji kandidáta poznat a navázat s ním komunikaci co nejdříve, i kdyby to mělo být jen online.

4. Jednejte s kandidáty na rovinu

Nechoďte kolem horké kaše. Pište jasné a snadno čitelné inzeráty. Mluvte otevřeně o penězích. V oblasti inženýringu mají kandidáti desítky pracovních nabídek. Pokud jen na chvíli zavětří, že nejednáte upřímně, půjdou o dům dál.

Spoustě firem se osvědčilo dávat si společné požadavky na papír, aby obě strany přesně věděly, na čem se domluvily. Mějte však na paměti, že co nemůžete dodržet, neslibujte. V rámci onboardingu se vám to vymstí a riskujete odchod kandidáta už třeba během zkušební doby.

Fotka z oblastt IT recruitment - muž na pohovoru žádá o novou pozici

5. Nepodceňte cílovou rovinku

Když uchazeč příjme nabídku, ještě nemáte vyhráno. Finální fáze si žádá, abyste byli s kandidátem v neustálém kontaktu až do jeho nástupu. Konkrétně zlaté límečky mají tendence si nástup ještě rozmyslet. Poptávka po nich je obrovská!

Během onboardingu pak neudělejte přešlap – všechny dohody musíte dodržet. Slíbili jste nováčkovi prostor pro zaučení? Tak ho neházejte hned do vody. Odsouhlasili jste si home office? Tak novou posilu nedržte celý týden v kanceláři a ušetřete ji přesčasů. Celý proces táhněte pozvolna, ať už je kandidát zkušený, nebo ne. Byť se zdá, že jde o drobnosti, ve skutečnosti jsou to právě faktory, které rozhodují o dlouhodobém setrvání, či nikoli.

Zlaté límečky si opravdu mohou kdykoli vybrat nějakou jinou alternativu, je třeba to mít na paměti.

O autorovi

Petr Roth působí v personální agentuře Devire jako senior engineering technical consultant. Specializuje se na výrobní společnosti, vývoj či automatizaci. Běžně vyhledává specialisty na role v různých segmentech inženýringu, například PLC programátory, elektroprojektanty, technology, konstruktéry či CQE. Dokáže také pokrýt manažerské role v rámci středního i top managementu firem.